Kulturní dědictví České republiky

Kultura je úžasná. A je s námi už odpradávna. Však i ve středověku byli malíři i divadelní umělci. Je to soubor tvůrčích lidských činností. Jako je literatura, umění, divadlo. Asi jako první umělec Sokrates se začal o kulturu zajímat. Tvrdil, že nejen tělo, ale i duše potřebuje určitou dávku lásky a péče. Také hudba patří mezi kulturní skvosty. Vzpomeňme třeba na Smetanu, Mozarta a nebo Beethovena. Ti všichni nám přinesli obrovské poklady do kulturního dědictví. A co všechno najdeme jako kulturní dědictví u nás v České republice? U nás spravuje kulturní památky správa UNESCO.

zámek hluboká

Do toho spadají všechny kulturní kulturní památky po celé České republice. Jako třeba náš Český Krumlov. Nachází se kolem řeky Vltavy a původně měl hrad gotický ráz. Toto překrásné bohatství stojí nedotčeně několik set let. Také vesnička na jihu Čech Holašovice se dostala pod ochranu UNESCA. Jsou totiž ukázkou selského baroka a lidových tradic. Ne jenom památky, ale i třeba hřebčín v Kladrubech je registrován jako kulturní dědictví. Jako další musíme zmínit Kroměříž nebo Lednicko- valtický areál. Kdysi se honosilo město Kroměříž jménem Hanácké Athény. A to už dost hovoří samo o sobě.

mikulov

A lednicko-valtický areál se rozprostírá mezi Břeclaví a Mikulovem. A je stále nazýván zahradou Evropy. A to je opravdu výstižné a přesné. Pokud se tam zajedete podívat určitě nikdy nebudete litovat. A v neposlední řadě překrásné město Litomyšl. Je plné kulturního dědictví. Doslova na každém kroku. Asi největší dominantou je překrásný renesanční zámek. Má na sobě grafity a uvnitř skoro nedotknutý původní interiér. K tomu náleží zámecké zahrady. A o kousek dál najdeme dokonalý gotický klášter spolu s rozlehlými gotickými zahradami. A potom až se nasytíte krásou zahrad můžete sestoupit na nádherné náměstí. S dochovanými původními domečky. Opravdu Litomyšl stojí za návštěvu. Na náměstí je spousta krásných a útulných kaváren. Můžu opravdu jen doporučit. Stojí to za to.