Schodiště v domě není jen na ozdobu

Schodiště v domě bývají jeho ozdobou. Dokonce i schodiště docela obyčejná, přímá, s jednoduchými schodnicemi, vypadají zajímavě a málokdy se stane, že by na nás právě schody působily nějak depresivně. Možná je to tím, že z psychologického hlediska schody vnímáme jako cestu, po které v životě kráčíme, a po níž postupujeme stupínek po stupínku k nějakému vyššímu bodu, k vyššímu vrcholu, k vyššímu já.

kamenné schody

Chodit po schodech tak znamená blížit se více svému vysněnému cíli a navíc do hry promlouvají další faktory, zejména ty pohybové.

Chodit po schodech je nesmírně zdravé, potvrdí vám to každý lékař, který se o pohybové aktivity zajímá z odborného hlediska. Tento pohyb zlepšuje funkci srdce a krevního oběhu, podporuje imunitní a lymfatický systém, má příznivý vliv na žlázy s vnitřní sekrecí, na trávení, detoxikaci a v neposlední řadě i na samotnou psychiku.

Schody se mohou zároveň stát vaší terapeutickou pomůckou při posilování svalů dolních končetin, při hubnutí a při zlepšení fyzické kondice. Máte-li doma samonosné schodiště, je to velký dar pro celou rodinu i vaše blízké, přátele a známé, kteří k vám alespoň občas pozvete na návštěvu.

staré kamenné schody

Uspořádejte pohybové cvičení

Když jsme se tu zmínili o vaší návštěvě, mohli byste občas pojmout vaše setkání v odlišném duchu. Zkuste namísto vysedávání v křeslech a společného klábosení nad zákusky a hrnkem kávy věnovat alespoň deset minut chození po schodech. Může se vám to zdát jako hloupost, ale tímto přimějete vaše známé k tomu, aby si uvědomili, že by měli po schodech chodit častěji, a že jim to významně prospěje. Třeba si také uvědomí, že by mohli ve svém domě využívat schody pro posilování a cvičení, a že by mohli po schodech chodit i v bytovém domě, namísto vození se výtahem. Čím více budete zaměstnávat na schodech svaly hýždí, stehen, látek a chodidel, tím lepší a veselejší bude váš život.