Při stěhování se často zapomíná na parkování

Stěhování objektů mimo městské aglomerace disponuje jednou zásadní výhodou. Není třeba řešit parkování. Tyto starosti odpadají zejména v řídce obydlených oblastech, v rekreačních lokalitách a v malých venkovských sídlech. Tam prostě přijede stěhovací vůz, zastaví před domem, stěhováci naloží do vozidla vše, co je třeba, a podobně to bude probíhat v místě, kam se stěhovací vůz přesune.

krabice na stěhování

Mnohem obtížnější a stresující situace však nastává ve městech, a zvláště pak tam, kde se za parkování platí, a kde je velmi omezený počet parkovacích míst. Nejhorší situace bývají v Praze a v dalších velkoměstech, např. v Ostravě, v Hradci Králové a v Brně, tam si zkrátka nemůžete přistavit stěhovací kamion před dům a zablokovat příjezdovou komunikaci.

kartonová krabice

Počet automobilů na silnicích neustále roste – ti z vás, co pamatují reálný socialismus, si možná uvědomují, jak významně narostl od té doby počet aut na silnicích. Jestliže se auta rozptýlí do všech silnic a dálnic, není to tak markantní, jako tam, kde vozidla parkují. Jen si představte, že např. v Praze mělo za socialismu automobil v každé ulici zhruba dvě třetiny rodin, a dnes je tu téměř v každé rodině ne jedno, ale dvě nebo tři auta. A ta musí v Praze někde zaparkovat, jenže Praha není nafukovací a volná plocha městských ulic se od doby socialismu prakticky nezměnila.

Odbor dopravy městského magistrátu – parkováním ve větších městech se zabývají příslušné odbory dopravy. Vydávají povolení i pro situace výjimečného rázu, kam patří i stěhování. Vašim úkolem bude v době přibližně pěti týdnů před termínem vašeho stěhování zajít osobně na úřad a požádat o parkovací místo pro stěhovací vůz. Zaplatíte příslušný poplatek a úředníci vám obvykle vyhoví, ovšem pozor – důležité je dodržet ten stanovený termín, protože úředníci mají na vyřízení vašeho požadavku celých třicet kalendářních dnů. Vytvořte si ještě raději týdenní rezervu, protože bez parkovacího povolení vaše stěhování v Praze 9 se nemůže uskutečnit.