Jak na přestěhování potravin

Co je na stěhování nejobtížnější? Pokud jej rozdělíme do tří fází – na přípravnou, stěhovací a zabydlovací, přípravná fáze je náročná na organizaci práce, stěhovací zejména na fyzickou zdatnost a ta poslední, kdy se zabydlujeme na novém působišti, nás vyčerpává hlavně psychicky, protože se rázem ocitáme někde jinde, kde to moc dobře neznáme, a kde si teprve musíme vytvořit nové návyky a kontakty. Jestliže se nyní zaměříme na přípravnou fázi, její součástí bývají v některých případech i potraviny. A zejména zde, při stěhování potravin, dělá mnoho nezkušených začátečníků řadu chyb. Pojďme si tu některé z nich vyjmenovat:

rýže, těstoviny a brambory

Mražené potraviny – cokoli je mraženého, nikdy se nepokoušejte po rozmrazení potravinu znovu zmrazit, ztratí na své nutriční hodnotě a ve většině případů i na chuti. Zapamatujte si jedno zásadní pravidlo – mrazicí box by měl být vyprázdněn již několik dnů před stěhováním a veškeré mražené polotovary či hotová jídla zpracovány a zkonzumovány (případně vyhozeny). Co bylo v mrazáku, nikdy nestěhujte!

zelenina v misce

Obsah chladničky – obsah chladničky by měl rovněž postupně mizet a pokuste se to zorganizovat tak, aby den před stěhováním byla chladnička vyprázdněna, vyčištěna, odmražena a vysušena. Některé potraviny, co vydrží transport ve stěhovací den, si můžete přibalit do cestovního zavazadla.

Křehké netrvanlivé potraviny mimo chladničku – sem patří např. chléb a pečivo a některé druhy ovoce a zeleniny. Množství těchto potravin by mělo být již před stěhováním omezené, ideálně pouze pro první dva dny po nastěhování, a toto zabalte pouze do příručního zavazadla (sportovní tašky či batohu), které budete mít u sebe. K těmto potravinám pak přibalte vše, co budete konzumovat ve stěhovací den v průběhu dne, např. k svačině, k obědu nebo k večeři.

Veškeré trvanlivé potraviny, jako jsou luštěniny, ořechy, trvanlivé mléko, balené vody, džusy, sušené ovoce, obiloviny, strouhanka, mouka, koření, káva, čaje atd., pečlivě balte do kartonových krabic nebo plastových přepravních boxů tak, aby se při transportu nepoškodily. Využijte k tomu bublinkovou fólii a s ní rozhodně nešetřete.