Podceňovaná diastáza

Ženy často neznají stav svého těla po porodu. Společností jsou hnány k tomu, aby byly co nejdříve zase ve formě, a aby vypadaly snad ještě lépe než dřív. Jenže mnoho žen má jeden velký zdravotní problém, o kterém se sice mluví, ale řada žen ho naprosto neřeší. Málokterá jde po šestinedělí k fyzioterapeutovi, aby si nechala zkontrolovat stav svého břišního svalstva po těhotenství a porodu. Diastáza není ničím výjimečným, přesto ji ženy podceňují.

těhotná žena

Jak ji poznat?
Diastázu, neboli rozestup břišních svalů jde poznat snadno. Pokud si nahmatáte “volný prostor” pod povrchem přímého břišního svalstva, je dost dobře možné, že ji máte. Běžte se nechat prohlédnout a zkontrolovat, ať si neublížíte. Řada žen podléhá tlaku okolí a začíná s cvičením co nejdříve po porodu. Jenže si neuvědomují, že mě všechny cviky jsou pro ně vhodné.

Co rozhodně nedělat
Klasické sklapovačky, ale i další cviky, mohou být přímo nebezpečné.je sice hezké, že se sebou chcete něco dělat a vypracovat si hezčí postavu, ale pokud je u vás riziko diastázy, nikdy nepodceňte kontrolu u fyzioterapeuta. Ten vás prohlédne, řekne vám, zda rozestup svalů máte nebo ne, a pokud jej u vás najde, hned vám doporučí vhodné cviky i na doma, aby se břicho krásně zatáhlo. Až bude vaše břicho v pořádku, můžete se vrhnout bez obav na další cvičení, kterým můžete docílit hezké a pevné postavy.

cvičící žena

Ignorace rozestupu břišní svalů povede k dalším zdravotním problémům, a ty mohou ohrozit vaši plnou péči o vaše miminko. Opravdu nespoléhejte na to, že jste byly před porodem štíhlé s pevnou postavou. Diastáza není o tom, že kdo byl před porodem štíhlý, ten ji mít nemůže. Pokud jste žena po porodu a chcete začít cvičit, vaše první kroky by měly opravdu vést k fyzioterapeutovi. Jedině tak zjistíte, zda jste v pořádku, a co a jak dělat v případě, že se vás tento problém týká.