Může být pronájem sídla firmy výhodný?

O tom, že ceny nemovitostí neustále stoupají, asi není třeba hovořit. To samozřejmě zasahuje i podnikatele, především pak ty začínající. Ze zákona je totiž nutné, aby měli nahlášeno své firemní sídlo. Ale co dělat, když žádnou nemovitost nevlastníme a nemáme na její koupi peníze? V tomto případě bývá zdaleka nejčastějším řešením pronájem sídla firmy. Jednoduše řečeno, pronajmeme si od někoho kancelářské prostory, které budeme následně využívat jako své firemní sídlo.

moderní sídlo firmy z vnějšku

Samozřejmě se nejedná o trvalé řešení. Zdaleka ne každému se bude chtít po celou dobu platit nájem, nehledě na to, že jak firma poroste, bude nutné se přestěhovat „do většího“. V tu dobu však, pokud vše půjde dobře, budeme mít dostatek peněz na to, abychom si mohli koupit vlastní dům, případně jen kancelářské prostory.

Pronájem je samozřejmě využíván především z finančních důvodů. To však neznamená, že zde nejsou ještě další výhody, které se k němu váží. Tou hlavní je fakt, že nemusíme v postatě nic zařizovat. Pokud se například rozbije vodovodní potrubí, dáme vědět majiteli a ten situaci vyřeší. A pokud ono poškození nebyla naše vina, ale například únava materiálu, nebudeme muset ani platit opravu.

vnitřek sídla firmy

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že v tomto případě platíme nájem, aniž bychom z toho skutečně něco měli. Jistě, můžeme užívat danou nemovitost, avšak situace se nezmění bez ohledu na to, kolik peněz majiteli tímto způsobem dáme.

I proto je pro mnoho lidí vhodnější hypotéka. Jistě, její vyřízení je podstatně náročnější, avšak budeme mít jistotu, že po nějaké době bude ona nemovitost naše. Musíme se ovšem připravit na to, že to bude trvat velmi dlouho, neboť, jak již bylo řečeno, ceny nemovitostí jsou skutečně vysoké. Nehledě na fakt, že než ji splatíme, může náš podnik buď zkrachovat, nebo se natolik rozrůst, že nám tyto prostory začnou být malé.

Žádná z těchto cest samozřejmě není správná či špatná. Je totiž jen na nás, abychom se rozhodli, která z nich bude ideální právě pro nás.