Chyby, kterých se dopouštíme při dochucování jídla

Pokud chceme zvýraznit chuť nejrůznějších pokrmů, většinou k takovému účelu použijeme nejrůznější koření, bylinky, hrubozrnnou sůl, pepř či dokonce citronovou šťávu. Věřte nebo ne, ale i při dochucování potravin se můžete dopustit chyb, které můžou ovlivnit celkovou chuť pokrmu. Pojďte se podívat na nejčastější chyby v dochucování potravin, kterých se pravidelně v kuchyni dopouští každý z nás.

  1. Málo nebo naopak až příliš soli

příprava masa

Himalájská sůl je známá od nepaměti. Už Homér před více než před 3000 lety jí zmiňuje ve svém literárním díle, kdy Patroclus (Achiellův věrný přítel) posype maso solí před tím, než ho vloží na žhavé uhlíky. Od té doby se vlastně nic nezměnilo, sůl je stále v kuchyni nepostradatelný pomocník. Řeč ale není pouze o masu, při vaření sůl v podstatě neodložíme, solíme všechno a všude. Omáčky, těstoviny, brambory, saláty, dokonce sůl přidáváme i do sladkých pokrmů. Se solí nikdy nešetřete a solte směle.

hrobozrnná sůl

  1. Ochutnávání v průběhu vaření

Vaření je trochu alchymie, smícháte několik surovin, dáte vařit, dochutíte a ve výsledku vznikne lahodná krmě, která zasytí celou rodinu. Ovšem pouze na předpokladu, že to s žádnou surovinou nepřeženete. Přitom téhle chyby se dá snadno vyvarovat, při vaření je potřeba jídlo neustále ochutnávat.

Jednoduché je to s omáčkami nebo polévkami, které se dají v případě nutnosti naředit vodou. Jenže jak postupovat v přípravě masa? Přeci ho nebudete ochutnávat syrové? V takovém případě postačí, když z masa okrojíte malí kousek a dáte ho smažit na pánev nebo přidáte menší množství koření a v případě nutnosti budete přidávat v průběhu vaření.

  1. Mletý černý pepř

Mnoho z nás při dochucování sáhne po mletém černém pepři, který v žádném případě nemůže nahradit čerstvě namletý a aromatický pepř. V supermarketech je k dostání řada mlýnků na koření, dokonce už i s naplněným kořením a bylinkami. Proč si tedy nenamlít vlastní pepř?